Anestezjologia i znieczulenie wziewne

Anestezjologia to nauka zajmująca się znieczuleniem i terapią bólu. Znieczulenie ogólne to zamierzony, w pełni kontrolowany i odwracalny proces zniesienia świadomości i odczuwania bólu pozwalający na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz procedur diagnostycznych. W trakcie znieczulenia zwierzę znajduje się w stanie porównywalnym do bardzo głębokiego snu. Obecna wiedza pozwala na przeprowadzenie zwierzaka przez zabieg z zachowaniem ogromnego bezpieczeństwa. Ryzyko powikłań jest uzależnione od rodzaju zabiegu, jego trybu (planowy/emergency) oraz chorób współistniejących.

Przed znieczuleniem ma miejsce wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia zwierzaka, zleca dodatkowe badania (badania krwi, echo serca, RTG klatki piersiowej) oraz wstępnie planuje całą procedurę z określeniem ryzyka anestezjologicznego wg tzw. klasyfikacja ASA.

Podczas wizyty lub przed nią (w formie mailowej) opiekun wypełnia ankietę anestezjologiczną. Zawarte są w niej pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz historii poprzednich znieczuleń. Takie informacje pozwalają dobrać optymalny i najbezpieczniejszy schemat znieczulenia.

Znieczulenie to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się jeszcze w domu! Prawidłowe przygotowanie zwierzęcia do zabiegu obejmuje min. na zastosowaniu się do zaleceń odnośnie głodówki czy podaniu zaleconych leków (przeciwbólowe/uspokajające).

W Saskavet mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt do narkozy wziewnej MINDRAY Veta 5 z wbudowanym respiratorem, który pozwala przeprowadzać zabiegi w bezpieczny sposób. Dodatkowo do dyspozycji anestezjologa jest kardiomonitor, na którym kontrolowane są wszystkie parametry życiowe pacjenta. Pozwala to na kompleksową ocenę stanu zwierzęcia w okresie okołooperacyjnym i szybkiej reakcji w razie pojawiających się komplikacji. 

Indywidualnepodejście do każdego pacjenta, nowoczesny sprzęt oraz wykwalifikowana kadra pozwalają zapewnić opiekę anestezjologiczną na wysokim poziomie od momentu przyjęcia zwierzęcia aż do pełnego wybudzenia. 🙂