DERMATOLOGIA WETERYNARYJNA

Choć być może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, nasi czworonożni pupile spotykają się z problemami skórnymi tak samo jak my. Weterynarza dermatologa powinno się zatem odwiedzać nie tylko wtedy gdy zauważymy, że pies czy kot często się drapie lub gryzie. Wskazane są również regularne wizyty kontrolne, dzięki którym profilaktycznie można podjąć działania mające na celu zapobiegnięcie chorobom i dolegliwościom w przyszłości.

Dzięki możliwości skorzystania z urządzeń spełniających wszystkie współczesne standardy i wymogi możemy przeprowadzić różnorodne badania (biopsje skóry, badania cytologiczne, badanie wideootoskopem) i określić, w czym leży przyczyna dolegliwości zwierzęcia. Nasz weterynarz dermatolog w Warszawie przeprowadza również wizyty kontrolne i konsultacje – wszystko po to, by jak najlepiej zatroszczyć się o czworonożnych pacjentów.

Konsultacje dermatologiczne prowadzi lek. wet. Marta Meissner.

Zapisujemy się na miejscu w przychodni, przez facebook’a, stronę www. lub telefonicznie.
Na pierwszą wizytę proszę zarezerwować godzinę. Wizyty kontrolne są zwykle krótsze (do pół godziny).

GÓZ SKÓRY

Zmiana skórna o charakterze nowotworowym – MASTOCYTOMA

 

 

BADANIE CYTOLOGICZNE

Pozwala rozpoznać problem i skutecznie dobrać leczenie

BADANIA DODATKOWE

Zwykle wykonywane w trakcie konsultacji dermatologicznej. Jeśli  są bardziej czasochłonne (np. testy śródskórne wykonywane w znieczuleniu) umawiane na konkretną godzinę poza wizytą.
O wyborze badania i konieczności jego wykonania decyduje dermatolog w trakcie konsultacji.

-Biopsje skóry
Za pomocą igły;  cienko- lub gruboigłowa, aspiracyjne lub bez aspiracji. Materiał nanoszony jest na szkiełko i po odpowiednim barwieniu poddany jest ocenie cytologicznej. Na wynik czekamy krótko. Zwykle 1-2 dni. Często okazuje się, ze diagnoza stawiana jest już tego samego dnia, w trakcie wizyty.

Wycinki skóry i trepanobiopsje : pobrany materiał wysyłamy do specjalistycznych laboratoriów referencyjnych w Polsce lub w Niemczech. Tam próbka skóry poddana jest badaniu histopatologicznemu. Jest to dużo dokładniejsze badanie niż badanie cytologiczne materiału pobranego za pomocą igły . Wymaga jednak znieczulenia i ingerencji chirurgicznej na wynik oczekujemy 2 tygodnie.

-Badania cytologiczne
Materiał do tego badania może być pobierany wieloma sposobami, np. za pomocą igły, taśmy klejącej, odcisku szkiełka, szczoteczki lub bagietki cytologicznej. Pobrane komórki, po stosownym barwieniu oceniane są pod mikroskopem. Możemy zweryfikować co jest przyczyną objawów chorobowych, np. zapalenie (bakteryjne, grzybicze, itd.) czy  nowotwór. I na tej podstawie ustalić dalsze postępowanie lecznicze.

-Trichogram
To po prostu ocena włosa pod mikroskopem. Oceniamy: fazę wzrostu włosa, rozkład barwnika w pojedynczym włosie, itp. Często znajdujemy pasożyty skórne, takie jak nużeńce bądź cheyletielle.

-Zeskrobina
To pobieranie materiału do badania za pomocą tępego skalpela. Szukamy w niej pasożytów bytujących w skórze (a nie „na” skórze). W zależności od tego jakiego ektopasożyta szukamy, tak głęboka powinna być zeskrobina. Np. świerzbowca szukamy w zeskrobinie głębokiej, a nużeńca w płytkiej.

-Testy śródskórne
Wykonujemy je w znieczuleniu, u psów z podejrzeniem atopii, czyli alergii na alergeny wziewne.
Testy wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, więc konieczna jest min. 6-cio godzinna głodówka przed wizytą. W trakcie badania konieczne jest wygolenie włosa u psa na powierzchni 15x15cm. Zwierzę poddawane testom, przynajmniej przez 3 tygodnie przed badaniem, nie może przyjmować żadnych leków sterydowych. Tylko wówczas test może nam dać odpowiedź na które alergeny wziewne uczulony jest nasz pies. Może to pyłki topoli czy bylicy, a może skórożarłoczek skryty? (roztocz kurzu domowego).

-Videootoskopia

Badanie kanałów słuchowych zewnętrznych za pomocą videootoskopu, czyli wziernika zakończonego  źródłem światła i kamerą. Wykonujemy je między innymi przy podejrzeniach obecności
ciała obcego w uchu, podejrzeniu przerwania błony bębenkowej i w wielu innych przypadkach.
Dzięki wbudowanej kamerze oraz dużemu monitorowi, obraz spod videootoskopu może równocześnie oglądać  lekarz i opiekun zwierzęcia.

DIETY DLA ALERGIKÓW

Alergia pokarmowa u psów nie występuje tak często, jakby nam się mogło wydawać. U kota z kolei mamy z nią do czynienia niezwykle często. Aby zweryfikować konieczność postępowania dietetycznego niezbędny jest dokładny wywiad, badanie kliniczne oraz jeśli będą ku temu wskazania – dieta eliminacyjna i prowokacyjna.
Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu wszelkich alergenów z pożywienia naszego pupila na 4-6 tyg. (pies) lub 8-12 tyg. (kot). Po tym czasie wprowadzamy jedno źródło białka, np. kurczaka i obserwujemy czy pojawiają się objawy kliniczne (alergiczne). W przypadku braku reakcji organizmu po tygodniu wprowadzamy kolejny alergen itd. Dzięki temu możemy zweryfikować co uczula nasze zwierzę i po prostu więcej tego nie podawać. Konieczna jest oczywiście rozmowa z całą rodziną. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi u psów są proteiny zawarte w: kurczaku, wołowinie, wieprzowinie, indyku. U kotów białka pochodzące z ryb i ich przetworów.