Dermatologia/ Biopsje skóry

DERMATOLOGIA WETERYNARYJNA

Problemy skórne to bardzo częsty problem u naszych zwierząt. Alergie, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia endokrynologiczne mogą objawiać się właśnie na skórze. Jednak to nie jedyne wskazania do wizyty u lekarza dermatologa. Zapalenia kanałów słuchowych, problemy z pazurami czy pojawiające się zmiany guzowate na ciele również powinny skierować nasze kroki ku temu specjaliście.

Współczesna medycyna weterynaryjna rozwija się prężnie i pozwala na profesjonalną diagnostykę wielu schorzeń. Podczas konsultacji wykonujemy szereg badań dodatkowych pozwalających znaleźć przyczynę problemu i dobrać odpowiednie leczenie.

Konsultacje dermatologiczne w SASKAVET prowadzi lek. wet. Marta Meissner, spec. chorób psów i kotów. Na wizytę trzeba się umówić wcześniej, poprzez recepcję przychodni. Pamiętajmy, aby na pierwszą wizytą zarezerwować minimum 1 godzinę i solidnie się do niej przygotować.

Co koniecznie powinniśmy zabrać na wizytę dermatologiczną?

  • Historię leczenia na papierze (placówki medyczne nie akceptują nośników przenośnych, takich jak pendrive), najlepiej uporządkowaną chronologicznie, bo zwykle ta jest bardzo długa
  • Spis leków i suplementów, które są przyjmowane obecnie oraz były stosowane w przeszłości, z zaznaczonym czasem stosowania i dawką (chyba, że mamy to wszystko w historii leczenia),
  • Informacje o stosowanej profilaktyce na pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne: np. Kiedy było podane ostatnie Bravecto?
    Kiedy i jakim preparatem było przeprowadzone ostatnie odrobaczenie. Czy twało jeden dzień, czy dłużej? Czy podczas odrobaczania zastosowano osłonę z probiotyków? (jakich i ile trwała terapia?)
  • Kiedy i w jaki sposób odbywała się pielęgnacja skóry: jak długo utrzymywano pianę na skórze? Jaki szampon był do tego wykorzystany (nazwa lub skład)?

Konsultacja nie jest możliwa bez obecności pacjenta, dlatego podczas wizyty musi być obecny. Najlepiej, aby zwierzak był na czczo – pozwoli to na zlecenie dodatkowych badań już podczas wizyty w Przychodni.

Badania dodatkowe wykonywane podczas konsultacji dermatologicznych:

  • Igłowe biopsje skóry

Za pomocą igły pobiera się materiał komórkowy z wnętrza zmian guzowatych skóry. Lekarz po badaniu klinicznym podejmuje decyzję o rodzaju biopsji: cienko- lub gruboigłowa oraz z aspiracją lub bez niej. Pobrany materiał nanoszony jest na szkiełko, utrwalany i barwiony specjalnymi odczynnikami. Szkiełka zwykle oceniane są już podczas konsultacji!

  • Badanie cytologiczne

Jest to badanie mikroskopowe materiału pobranego podczas wizyty. Materiał może być pobierany wieloma sposobami m.in.: za pomocą igły, taśmy klejącej, odcisku szkiełka, szczoteczki lub bagietki cytologicznej. Pobrane komórki po utrwaleniu poddaje się barwieniu i ocenie mikroskopowej. To metoda wykorzystywana do diagnostyki zapaleń kanałów słuchowych czy chorób skóry, która pozwala dobrać skuteczne leczenie już podczas konsultacji.

  • Trichogram

To ocena włosa pod mikroskopem. Oglądając włos pod powiększeniem możemy określić fazę wzrostu włosa, rozkład barwnika w pojedynczym włosie, a nawet sposób w jaki dochodzi do jego uszkodzenia (złamanie czy wylizywanie). Podczas tego badania często znajdujemy pasożyty skórne, takie jak nużeńce czy cheyletiellę.

  • Zeskrobina

To pobieranie materiału do badania za pomocą tępego skalpela. Zeskrobina pozwala pobrać głębsze warstwy naskórka, w których bytują różne pasożyty zewnętrzne. W zależności od wstępnych podejrzeń możemy wykonać zeskrobinę głęboką, w której będzie szukać świerzbowca lub płytką w poszukiwaniu nużeńca.

  • Videootoskopia

Jest to badanie kanałów słuchowych zewnętrznych za pomocą videootoskopu, czyli wziernika zakończonego kamerą i źródłem światła. Wykonujemy je przy podejrzeniu obecności ciała obcego, podejrzeniu przerwania błony bębenkowej oraz w diagnostyce zapaleń przewodów słuchowych.

Dzięki monitorowi, który jest podłączony do videootoskopu obraz, wraz z lekarzem, może oglądać także opiekun zwierzęcia.

Badania dodatkowe wymagające wcześniejszego umówienia terminu:

  • Wycinki skóry i trepanobiopsje

Procedury te wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od lokalizacji zmiany i nastawienia pacjenta. 😉 Pobrany materiał wysyłamy do specjalistycznych laboratoriów referencyjnych w Polsce lub w Niemczech, gdzie próbka poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Czas oczekiwania na wynik to ok. 14 dni, lecz otrzymana diagnoza jest znacznie dokładniejsza niż ta postawiona na podstawie badania cytologicznego.

  • Testy alergiczne śródskórne

Wykonujemy je u psów z podejrzeniem alergii na alergeny wziewne.

Testy wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do tego zabiegu. Jest to konieczne, gdyż testy wykonujemy poprzez śródskórne nakłucia, które mogą powodować dyskomfort u świadomego psa. Na początku badania golimy włosy u psa na powierzchni 15x15cm, najczęściej z boku ciała, następnie wyznaczamy miejsca podania alergenów i po 15 minutach odczytujemy reakcję skórną.

Zwierzę poddawane testom, przynajmniej przez 3 tygodnie przed badaniem, nie może przyjmować żadnych leków sterydowych. Tylko wówczas wynik testu będzie wiarygodny.

U kotów testy śródskórne nie są polecane gdyż mają niską wiarygodność.