Laboratorium / Badania diagnostyczne

Nasze laboratorium oferuje szereg badań diagnostycznych, a wynik otrzymujemy już po kilkunastu minutach. Ma to ogromne znaczenie u zwierząt wymagających nagłej pomocy lekarskiej. Badania, których nie mamy w ofercie wysyłane są do zewnętrznego laboratorium.

W SASKAVET wykonacie od ręki m.in.:

  • morfologię,
  • biochemię,
  • jonogram,
  • rozmaz krwi.

Badania krwi powinny być traktowane jako element profilaktyki i wykonywane kontrolnie przynajmniej 1 x w roku. Jest to szczególnie ważne u zwierząt starszych, które narażone są na wiele chorób ogólnoustrojowych związanych z wiekiem.
Badania krwi są pomocne w ocenie stanu zdrowia zwierzęcia i diagnozowaniu wielu chorób (zakaźnych, bakteryjnych, pasożytniczych). Pomagają nam określić kondycję niektórych narządów t. j. nerki czy wątroba. Badanie określonych parametrów krwi pozwala dobrać odpowiednie leczenie oraz monitorować przebieg choroby. 

Niedoczynność tarczycy (pies)

Kontrola hormonów tarczycy, u zwierząt leczonych przewlekle, odbywa się 4. do 6. godzin od podania porannej dawki hormonu (np. Forthyron). Czas pobrania krwi jest tu kluczowy, gdyż właśnie w takim przedziale czasowym lek osiąga swój szczyt działania. Badania kontrolne pozwalają ocenić skuteczność terapii oraz korygować zastosowane dawki hormonów.

Nadczynność tarczycy (kot)

Kontrolne badanie stężenia hormonów we krwi wykonujemy po podaniu leku. W przypadku tej choroby nie ma znaczenia odstęp między dawką leku a pobraniem krwi. Jednak najwyższe stężenie we krwi, a tym samym szczyt działania lek osiąga między 4. a 6. godziną po podaniu, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy pobieraniu krwi. Najważniejsze, aby zwierzę było na czczo do badania lub lek został podany z minimalną ilością pokarmu.

Choroba Cushinga

Zwierzęta chorujące na nadczynność kory nadnerczy powinny mieć pobraną krew do badań kontrolnych 2. do 5. godzin od podania porannej dawki leku (podanej z niewielką ilością jedzenia).

Jak przygotować zwierzę do badania?

Zwierzę powinno być na czczo min. 8h. W tym czasie zabieramy tylko miski z jedzeniem, woda może być pozostawiona aż do momentu wyjścia do Przychodni. Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe lub kontrolujemy leczenie hormonalne warto zapoznać się z naszymi wskazówkami powyżej.

babesjoza

DIAGNOSTYKA BABESZJOZY

Na naszym terenie występuje ogromna liczba kleszczy, które są nosicielami pierwotniaka z rodzaju Babesiaspp. To choroba, którą pies może zarazić się nie tylko przez kontakt z chorym kleszczem, ale także przez transfuzję krwi zakażonej pierwotniakiem. Niestety jest to schorzenie zagrażające życiu, a przebieg babeszjozy jest bardzo różny.Pamiętajmy, że w sukcesie wyleczenia tej choroby ogromną rolę odgrywa czas od momentu pojawienia się pierwszych objawów do wizyty w gabinecie lekarskim!

Zagrożone są przede wszystkim zwierzęta niezabezpieczone przeciwko pchłom i kleszczom. Gdy zauważymy wbitego w skórę kleszcza koniecznie go usuńmy lub udajmy się do Przychodni, aby to lekarz wyciągnął pajęczaka. Nie bada się profilaktycznie pasożytów w kierunku babeszjozy, dlatego pozostaje nam tylko obserwacja zwierzaka w domu przez najbliższe dni.

Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się po ok. 5-7 dniach, chociaż zdarza się, że okres inkubacji choroby ulega wydłużeniu nawet do 2 miesięcy. Są to przede wszystkim: osowiałość, apatia, wysoka gorączka i zmiana barwy moczu (brunatny/krwisty). Jednak musimy pamiętać, że jest to choroba podstępna, a takie objawy nie pojawią się u każdego zwierzęcia. Jeśli nasz zwierzak łapał kleszcze to każde niepokojące symptomy powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii! Babeszjoza uszkadza czerwone krwinki powodując ciężką anemię i szereg problemów ogólnoustrojowych, dlatego jest tak wielkim zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Potwierdzenie obecności pierwotniaka we krwi wykonuje się za pomocą rozmazu krwi. Rozmaz oceniamy na miejscu, w Przychodni Saskavet, co znacznie skraca czas oczekiwania na diagnozę!