Kardiologia/ Echo serca/ Pomiar ciśnienia

Duszności, omdlenia, uporczywy kaszel, utrata wagi czy obrzęki to tylko niektóre objawy, które mogą wskazywać na problemy kardiologiczne. Już przy pierwszych symptomach warto udać się na konsultację do specjalisty.

W naszej Przychodni znajdziecie doktor Aleksandrę Wójcik, która otacza opieką pacjentów kardiologicznych. Podczas wizyty zostaną wykonane badania niezbędne do postawienia diagnozy takie jak: echo serca, EKG czy pomiar ciśnienia krwi. Dzięki nim mamy możliwość dobrania skutecznego leczenia i ustalenia schematu kontroli lekarskich. 

Badanie kardiologiczne rozpoczyna się osłuchiwaniem tonów serca za pomocą stetoskopu. Nie każde schorzenie będzie powodowało pojawienie się szmerów serca. Z taką sytuacją często spotykamy się u kotów, u których problemy kardiologiczne narastają pomimo prawidłowych tonów serca. Właśnie dlatego współczesna kardiologia opiera się przede wszystkim na:

  • echo serca (badanie USG),
  • EKG, czyli badanie aktywności elektrycznej serca,
  • pomiarze ciśnienia krwi. 

Odpowiedni sprzęt, w który wyposażona jest Przychodnia Saskavet, pozwala wykonać  wszystkie te procedury podczas jednej konsultacji.

ECHO SERCA

To nic innego jak badanie USG. Często wykonuje się je w pozycji bocznej, jednak możliwe jest także zbadanie zwierzęcia w pozycji stojącej. Lekarz ogląda serce podczas pracy w kilku projekcjach, dokonując specjalnych pomiarów m.in. pomiar grubości mięśnia sercowego, prędkość przepływu krwi przez aortę i tętnicę płucną oraz ocenia pracę zastawek. 

Echo serca pozwala nam uzyskać wiele informacji na temat wydolności mięśnia sercowego oraz efektywności jego pracy. Jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu nowotworów serca.

Do badania nie wymaga się żadnego przygotowania ze strony pacjenta, tak więc głodówka nie ma tu zastosowania. 

BADANIE EKG

Badanie EKG ocenia aktywność elektryczną serca. Nieprawidłowy przepływ impulsów przez układ nerwowy serca może osłabiać pracę mięśnia sercowego, a tym samym prowadzić do jego niewydolności. 

Podczas badania podpina się pacjentowi 4 elektrody, które umiejscowione są w fałdzie skóry przy przednich i tylnych łapach. Odczyt powinien trwać przynajmniej 30 sekund, aby otrzymać miarodajny wynik. Analiza załamków pojawiających się na wykresie nie należy do najprostszych, dlatego warto wykonywać takie badanie u doświadczonego kardiologa. 

Do badania EKG nie wymaga się specjalnego przygotowania zwierzęcia.

POMIAR CIŚNIENIA KRWI

Nadciśnienie tętnicze krwi to coraz częściej diagnozowana przypadłość. Ma ona szczególne znaczenie u kotów, u których może przyczyniać się do wystąpienia przewlekłej niewydolności nerek.

Pomiar ciśnienia metodą doplerowską odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w słuchawki, detektor tętna oraz element pomiarowy. Na łapę lub ogon pacjenta zakładany jest pompowany mankiet w odpowiednio dobranym rozmiarze, a poniżej niego (zazwyczaj między opuszkami łap lub u nasady ogona) przykładamy detektor tętna.

Dysponujemy także urządzeniem oscylometrycznym, który złożony jest z mankietu połączonego z czytnikiem. Ten sposób pomiaru ciśnienia nie ma zastosowania u zwierząt z niskim ciśnieniem krwi i niespokojnych. Bardzo ważne jest tu odpowiednie dobranie rozmiaru mankietu, aby pomiar był wiarygodny.

Zazwyczaj wykonuje się kilka pomiarów i wyciąga się z nich średnią wartość. Dzięki temu otrzymany wynik jest miarodajny. U zwierząt na pomiar może mieć wpływ stres pacjenta, dlatego pojedynczy wynik może być zafałszowany.

Według najnowszych wytycznych koty powinny mieć mierzone ciśnienie min. 1 x w roku już od pierwszego roku życia! To właśnie ten gatunek jest najbardziej narażony na wystąpienie nadciśnienia. Jednak zdarza się ono także u psów, szczególnie tych chorujących przewlekle na: cukrzycę, chorobę Cushinga czy niewydolność nerek.

Badanie to jest dostępne rutynowo w naszej placówce, gdyż może je przeprowadzić każdy lekarz i technik weterynarii podczas wizyty.