Ból to jedno z najtrudniejszych doświadczeń sensorycznych, z jakimi muszą się mierzyć żywe stworzenia. Jego rozpoznawanie i leczenie jest naszym etycznym obowiązkiem i przykładem dobrej praktyki klinicznej.
W ostatnich latach obserwuje się wciąż rosnące zainteresowanie dyscypliną medycyny bólu, czyli tzw. algezjologią. Dzięki rozwojowi medycyny weterynaryjnej nasi czworonożni przyjaciele żyją coraz dłużej, co wiąże się z występowaniem u nich licznych, przewlekłych i nieodłącznie związanych z bólem schorzeń, takich jak nowotwory, czy choroba zwyrodnieniowa stawów (OA). Również pacjenci z bólem ostrym (pacjenci powypadkowi, pacjenci po rozległych zabiegach chirurgicznych) wymagają kompleksowego zabezpieczenia przeciwbólowego.
Ból stanowi nie tylko objaw, ale również zaburzenie współistniejące – u pacjenta weterynaryjnego powinno się zawsze szukać jego oznak i, w miarę możliwości, uśmierzać, identyfikując jednocześnie jego przyczynę. W sytuacji nieleczonego bólu dochodzi stymulacji neuroendokrynnej, która z kolei uruchamia kaskadę zdarzeń na poziomie biochemicznym, co może znacznie spowolnić, lub uniemożliwić proces zdrowienia. Dodatkowo nieleczony ból doprowadza do powstania trudno odwracalnych zmian na terenie OUN, co w konsekwencji prowadzi do rozwinięcia się w tzw. bólu przewlekłego, który sam w sobie jest chorobą.
Ustalenie optymalnej w danym przypadku terapii przeciwbólowej wymaga czasu oraz indywidualnego, multidyscyplinarnego podejścia. Dzięki prawidłowo dobranym lekom przeciwbólowym oraz leczeniu wspomagającemu mamy jednak możliwość w znacznym stopniu poprawić komfort i jakoś życia zwierzęcia.
W SaskaVet anestezjologią i leczeniem bólu zajmuje się lek. wet. Hanna Domańska.