Przyszedł grudzień, a wraz z nim wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Sylwester.
Niestety nie dla wszystkich domowników jest to czas radosnych spotkań i relaksu. Wiele psów i kotów stresuje się obecnością gości podczas świątecznych dni, a gdy tylko rozpoczynają się przedsylwestrowe wystrzały fajerwerków odczuwają niepokój, a nawet silny lęk, który może być dla nich niebezpieczny.
Dlatego warto dołożyć starań by im tego lęku oszczędzić.
Gabinety weterynaryjne dysponują szeroką gamą leków uspokajających, które w zależności od rodzaju i nasilenia objawów można skutecznie dobrać tak aby Twój zwierzak przetrwał ten szczególny czas w komforcie.
W naszej praktyce stosujemy najczęściej dwie grupy leków.
W przypadku lęku o nieznacznym nasileniu wykorzystujemy preparaty na bazie takich substancji jak pieprz metystynowy, gossypina, alfa-kazozepina czy tryptofan w połączeniu z valerianą i Chamomilla recutita. Są to preparaty na bazie naturalnych substancji, więc uważane są za bezpieczne.
Minusem tego typu terapii jest to, że najczęściej wymaga ona rozpoczęcia podawania leków na kilka, a nawet kilkanaście dni przed spodziewanym silnym stresem (ze względu na długi czas wysycania organizmu tymi substancjami), a w dniach największego stresu podwojenia dawki.
W przypadku silnego lęku stosujemy leki z grupy substancji psychoaktywnych do krótkotrwałej terapii lęku takich jak medetomidyna, oxazepam czy alprazolam. Są to leki działające silnie uspokajająco, których stosowanie może nieść za sobą szereg działań ubocznych. W związku z czym powinny być ordynowane z rozwagą i w umiarze. Zastosowanie terapii w oparciu o te leki wymaga wzięcia pod uwagę wieku i stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też warto przed dobraniem leczenia zwierząt starszych lub przewlekle chorych udać się na wizytę do lekarza weterynarii , podczas której lekarz zbada zwierzę i dobierze leki tak by nie zaszkodziły Waszemu podopiecznemu.
Pamiętajmy jednak, że dawka i czas stosowania preparatów jest zależny od indywidualnej wrażliwości zwierzęcia na daną substancję czynną. Jeżeli zastosowana terapia przyniesie pożądany efekt warto zapamiętać, który preparat i w jakim schemacie sprawdził się najlepiej u Twojego pupila żeby w przyszłości móc skorzystać ze sprawdzonego środka.
Życzymy spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!!
Zespół SaskaVet
Najnowsze komentarze