Stomatologia / RTG STOMATOLOGICZNE 

Prawie każdy kot w swoim życiu będzie wymagał interwencji stomatologa, a co 4. szczeniak rodzi się z wadą zgryzu. Niestety także dorosłe psy bardzo często cierpią na przewlekłą paradontozę, która wymaga interwencji lekarskiej!

Problemy stomatologiczne są bardzo powszechne wśród psów i kotów, choć równie często bagatelizowane. Nieprzyjemny zapach z pyska, zapalenie dziąseł i kamień nazębny to nie tylko problemy natury kosmetycznej, lecz przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia, które może negatywnie wpłynąć na serce, nerki czy przewód pokarmowy. Musimy sobie także uświadomić, że to życie z ciągłym bólem, od którego zwierzę samo się nie uwolni.

 

Jakie jeszcze objawy towarzyszą problemom stomatologicznym?

  • brzydki zapach z jamy ustnej,
  • widoczny osad lub przebarwienia zębów,
  • gryzienie jedną stroną lub połykanie pokarmu w całości,
  • preferowanie mokrej karmy,
  • większe ilości spożywanej wody (objaw bólowy),
  • przewlekłe biegunki o nieokreślonej przyczynie,
  • nieleczące się zapalenia spojówek,
  • spadek apetytu,
  • niechęć do ruchu,
  • brak akceptacji dotyku w okolicy jamy ustnej,
  • owrzodzenia/opuchlizna okolicy warg i gałek ocznych.

Jak widzicie to nie brak apetytu świadczy o konieczności konsultacji stomatologicznej. Brak apetytu występuje niezwykle rzadko, gdyż zwierzęta mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Muszą jeść, by przeżyć, więc szukają takiego sposobu pobierania pokarmu, który będzie sprawiał najmniej bólu.

SANACJA JAMY USTNEJ

Sanacja to kompleksowy, profilaktyczny zabieg stomatologiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Ta procedura stomatologiczna podzielona jest na kilka etapów:

DIAGNOSTYKA RTG

Na samym początku zabiegu wykonujemy RTG jamy ustnej, aby zdiagnozować problemy znajdujące się poza zasięgiem naszego wzroku, czyli pod dziąsłami w korzeniach i kościach. Niestety ponad 60% problemów tkwi właśnie tam, dlatego badanie RTG jest nieodłączną częścią sanacji.

SKALING, CZYLI ULTRADŹWIĘKOWE USUWANIE OSADÓW NAZĘBNYCH

Kolejnym krokiem jest usunięcie osadów nazębnych. Lekarz weterynarii delikatnie usuwa nagromadzony na koronie zęba oraz pod dziąseł kamień za pomocą ultradźwięków. W niektórych przypadkach wykonuje się również kiretaż, ręczne usuwanie osadów z głębokich kieszeni i trudno dostępnych miejsc.

POLEROWANIE KORON ZĘBOWYCH

Na koniec zabiegu profilaktycznego wykonuje się polerowanie koron zębowych z użyciem pasty polerskiej. Dzięki temu wygładzamy powierzchnię szkliwa, która staje się bardziej odporna na osadzanie płytki nazębnej.

BADANIE STOMATOLOGICZNE

Za pomocą sondy periodontologicznej lekarz weterynarii bada każdy ząb osobno określając stopień zapalenia dziąseł, głębokość kieszonki dziąsłowej, kondycję korony zębowej oraz kamień nazębny. Następnie ogląda wargi, podniebienie, język, łuki gardłowe, gardło oraz krtań. Dzięki znieczuleniu ogólnemu takie badanie pozwala dokładnie ocenić kondycję jamy ustnej.

LECZENIE STOMATOLOGICZNE

Obejmuje działania, takie jak opracowywanie ubytków próchniczych, odbudowę uszkodzonych koron czy leczenie kanałowe.

LECZENIE CHIRURGICZNE

Leczeniem chirurgicznym nazywamy tu wszystkie zabiegi dotyczące chorób przyzębia i zębów, takie jak: ekstrakcje, usuwanie zmian guzowatych czy zamykanie przetok ustnonosowych. Dzięki zastosowaniu znieczulenia mamy możliwość w czasie jednego zabiegu wykonać nie tylko oczyszczanie jamy ustnej, lecz także wdrożyć od razu leczenie chirurgiczne.

W naszej Przychodni wykonacie wszystkie te procedury.

JAK ZADBAĆ O JAMĘ USTNĄ?

Higiena jamy ustnej u zwierząt jest, tak samo jak u ludzi, konieczna dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Jedynie higienizacja jest w stanie opóźnić lub całkowicie zapobiec rozwojowi chorób wynikających z gromadzenia się bakterii.

Bardzo istotne jest przyzwyczajanie zwierząt do czyszczenia zębów od małego oraz nagradzanie ich za współpracę.

Na początek warto zacząć od dotykania palcem zębów, policzków i podniebienia zwierzęcia w formie treningu, częstując po tym przekąską. Po kilku dniach na palec należy nakładać niewielkie ilości żelu stomatologicznego lub pasty. Z czasem na palec nakładamy czyścik z żelem/pastą lub specjalną chusteczkę stomatologiczną i powtarzamy czynności, by wreszcie na koniec przyzwyczaić zwierzę do używania szczoteczki z żelem/pastą. Szczoteczka używana na wszystkich powierzchniach zęba jest najskuteczniejszą formą higienizacji jamy ustnej, lecz nie każdy pacjent ją zaakceptuje.

U pacjentów, u których z różnych względów, zastosowanie powyższych metod jest niemożliwe, można używać preparatów w sprayu. Ich skuteczność jest jednak mniejsza, gdyż nie usuwają zanieczyszczeń mechanicznie.

Polecane preparaty do czyszczenia zębów:

    • Maxiguard Oral – żel lub chusteczki, smak neutralny, działanie przeciwzapalne
    • FreshAid – żel, smak neutralny, działanie przeciwzapalne
    • Zymodent – pasta enzymatyczna*, smaczna
    • Vetprotector – spray, smak neutralny, działanie przeciwzapalne
    • Vetprotector zęby fresh – pasta, smak neutralny
    • Orozyme – pasta enzymatyczna*, smaczna
    • Virbac enzymatic – pasta enzymatyczna*, smaczna

*Pasty enzymatyczne – zawierają dodatkowe składniki, mające na celu chemicznie wspomóc higienizację.

Przekąski pomagające w ścieraniu płytki i kamienia nazębnego, zatwierdzone przez VOHC*:

  •  Canine/Feline Greenies
  • Veggiedent
  • ProDen PlaqueOff Dental Bites
  • Purina DentaLife Daily Oral Care Dog/Cat Treats

Pełna lista dostępna na http://vohc.org/all_accepted_products.html

Uwaga, dodatki żywnościowe nie są w stanie zastąpić higieny jamy ustnej, ale mogą ją wspomóc – szczególnie u pacjentów, gdzie szczotkowanie jest niemożliwe.

Profilaktyczne kontrole stomatologiczne zaleca się wykonywać co 6 miesięcy. Jeśli lekarz stwierdzi obecność osadów nazębnych lub objawów chorobowych, wskazane będzie leczenie stomatologiczne.

U kotów istnieją choroby wirusowe, które predysponują do problemów w obrębie jamy ustnej (i nie tylko). Należą do nich:

  • Choroby upośledzające odporność organizmu: FIV (koci odpowiednik HIV/AIDS) oraz FeLV (zakaźna kocia białaczka). Test serologiczny w ich kierunku przeprowadzić można w gabinecie na miejscu, do badania potrzebne jest kilka kropel krwi.
  • Choroby wywołujące zmiany na błonach śluzowych: FCV (koci kaliciwirus) oraz FHV (koci herpeswirus). Badanie PCR w ich kierunku przeprowadzić można po wysłaniu do laboratorium wymazu z błon śluzowych.

Wskazane jest badanie każdego nowo przybywającego do domu kota w kierunku tych chorób. Szczególnie zaleca się wykonanie testów u pacjentów, którzy mają w jamie ustnej (lub na innych błonach śluzowych) zmiany o charakterze nadżerek, wrzodów, rozrostów czy ran.

STOMATOLOGIA KRÓLIKÓW I GRYZONI

Zęby u królików i gryzoni rosną przez całe życie, zupełnie jak paznokcie. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na regularne ścieranie się koron zębowych, dzięki czemu zęby mają prawidłową długość oraz prawidłową strukturę.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do przerostu koron zębowych. Powoduje to liczne problemy zdrowotne: zaburzenia spożywania pokarmu, rany w jamie ustnej, wady zgryzu i zapalenia przyzębia oraz tkanek otaczających.

Zdarzają się również inne choroby stomatologiczne, takie jak np. złamanie podłużne zęba, wady zgryzu czy ropnie okołowierzchołkowe.

Często objawy chorób zębów są nieoczywiste – poza utratą apetytu czy chudnięciem, czasem są to również łzawienie czy katar, luźne stolce, a nawet wyłysienia na łapkach.

Regularne kontrole u lekarza weterynarii pozwalają ocenić zgryz, efektywność ścierania się koron oraz rozpoznać pierwsze problemy w jamie ustnej.

W naszej przychodni oferujemy pełny zakres usług stomatologicznych: leczenie zachowawcze, chirurgiczne oraz pełną diagnostykę stomatologiczną wraz z RTG w znieczuleniu wziewnym.