Prawie każdy kot w swoim życiu będzie wymagał interwencji stomatologa, a co 4. szczeniak rodzi się z wadą zgryzu. Niestety także dorosłe psy bardzo często cierpią na przewlekłą paradontozę, która wymaga interwencji lekarskiej!
Problemy stomatologiczne są bardzo powszechne wśród psów i kotów, choć równie często bagatelizowane. Nieprzyjemny zapach z pyska, zapalenie dziąseł i kamień nazębny to nie tylko problemy natury kosmetycznej, lecz przede wszystkim poważny problem zdrowotny, który może negatywnie wpłynąć na serce, nerki czy przewód pokarmowy. Musimy sobie uświadomić, że to życie z ciągłym bólem, od którego zwierzę samo się nie uwolni.
Jakie jeszcze objawy towarzyszą problemom stomatologicznym?
- gryzienie jedną stroną lub połykanie pokarmu w całości,
- preferowanie mokrej karmy,
- większe ilości spożywanej wody (objaw bólowy),
- przewlekłe biegunki o nieokreślonej przyczynie,
- nieleczące się zapalenia spojówek,
- spadek apetytu,
- niechęć do ruchu,
- brak akceptacji dotyku w okolicy jamy ustnej,
- owrzodzenia/opuchlizna okolicy warg i gałek ocznych.
Jak widzicie to nie brak apetytu świadczy o konieczności konsultacji stomatologicznej. Brak apetytu występuje niezwykle rzadko, gdyż zwierzęta mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Muszą jeść, by przeżyć, więc szukają takie sposobu pobierania pokarmu, który będzie sprawiał najmniej bólu.
SANACJA JAMY USTNEJ
Sanacja to kompleksowy, profilaktyczny zabieg stomatologiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Ta procedura stomatologiczna podzielona jest na kilka etapów:
- badanie stomatologiczne
Za pomocą sondy periodontologicznej lekarz weterynarii bada każdy ząb osobno określając stopień zapalenia dziąseł, głębokość kieszonki dziąsłowej, kondycję korony zębowej oraz kamień nazębny. Następnie ogląda wargi, podniebienie, język, łuki gardłowe, gardło oraz krtań. Dzięki znieczuleniu ogólnemu takie badanie pozwala dokładnie ocenić kondycję jamy ustnej.
- skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków
Kolejnym krokiem jest usunięcie osadów nazębnych. Lekarz weterynarii delikatnie usuwa nagromadzony kamień za pomocą ultradźwięków. Następnie za pomocą ręcznego skalera lub specjalnie dopasowanej końcówki do skalera ultradźwiękowego usuwa osady zgromadzone poddziąsłowo.
- diagnostyka RTG
Po oczyszczeniu koron zębowych wykonujemy RTG jamy ustnej, aby zdiagnozować problemy znajdujące się poza zasięgiem naszego wzroku, czyli pod dziąsłami. Niestety ponad 60% problemów tkwi właśnie tam, dlatego badanie RTG jest nieodłączną częścią sanacji.
- polerowanie koron zębowych
Na koniec zabiegu profilaktycznego wykonuje się polerowanie koron zębowych z użyciem pasty polerskiej. Dzięki temu wygładzamy powierzchnię szkliwa, która staje się bardziej odporna na osadzanie płytki nazębnej.
- fluoryzacja
U psów można także wykonać fluoryzację, która ma na celu wzmocnienie szkliwa. Fluoryzacji nie wykonuje się u kotów ze względu na wrażliwość tego gatunku na fluor.
LECZENIE CHIRURGICZNE I CHIRURGIA SZCZĘKOWA
Leczeniem chirurgicznym nazywamy tu wszystkie zabiegi dotyczące chorób przyzębia i zębów, takie jak: ekstrakcje, usuwanie zmian guzowatych czy zamykanie przetok ustno-nosowych. Dzięki zastosowaniu znieczulenia mamy możliwość w czasie jednego zabiegu wykonać nie tylko sanację jamy ustnej, lecz także wdrożyć od razu leczenie chirurgiczne.
Dodatkowo wykonujemy zabiegi stabilizacji złamań w obrębie jamy ustnej, również po wypadkowych.
W naszej Przychodni wykonacie wszystkie te procedury.
JAK ZADBAĆ O JAMĘ USTNĄ?
Pamiętajmy, że wielu problemom stomatologicznym możemy zapobiec wdrażając codzienną higienę u naszego pupila. Na rynku mamy dostępne liczne preparaty, które zawierają substancje aktywne powodujące spowolnienie odkładania się płytki nazębnej i działające ochronnie na dziąsła. Występują one w różnych formach: pasty, płyny, chusteczki nawilżane, preparaty do wody czy proszki, które dodajemy do karmy.
Najlepszą profilaktyką jest codzienne szczotkowanie jamy ustnej psa i kota już od pierwszych tygodni życia! Pamiętajmy, że im starsze zwierzę, tym trudniej przyzwyczaić go do szczotkowania, dlatego warto wdrożyć dobre nawyki od pierwszych tygodni życia.
Dodatkowo każdy zwierzak powinien odbywać kontrole stomatologiczne min. 1 x w roku, a u zwierząt po 3.-4. roku życia zaleca się wykonać profilaktyczny zabieg stomatologiczny w znieczuleniu, aby ocenić stan jamy ustnej.
STOMATOLOGIA KRÓLIKÓW I GRYZONI
Zęby u królika i kawii domowej (świnki morskiej) rosną przez całe życie. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na regularne ścieranie się koron zębowych, dzięki czemu zęby mają prawidłową długość.
Niestety zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do przerostu koron zębowych. Powoduje to liczne problemy zdrowotne: zaburzenia spożywania pokarmu, rany w jamie ustnej, wady zgryzu i zapalenia przyzębia oraz tkanek otaczających.
Regularne kontrole u lekarza weterynarii pozwalają ocenić zgryz, efektywność ścierania się koron oraz rozpoznać pierwsze problemy w jamie ustnej. Królik czy kawia, która chociaż raz w życiu miała korygowane zęby będzie wymagała regularnych wizyt u lekarza weterynarii, gdyż ryzyko ponownego pojawienia się przerostu zębów jest bardzo duże.
Zabieg skrócenia koron zębowych wykonuje się w znieczuleniu, gdyż pozwala to na dokładną ocenę każdego zęba i precyzyjne wykonanie procedury.