Jedną z najpowszechniejszych i najbezpieczniejszych metod diagnostycznych jest badanie ultrasonograficzne, czyli USG. W Saskavet dysponujemy wysokiej klasy aparatem ultrasonograficznym GE Versana, dzięki któremu możemy uwidocznić nawet najmniejsze struktury tj. nadnercza u kotów czy wykonać badanie u zwierząt egzotycznych.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA USG

Zwierzę powinno zostać odpowiednio przygotowane do badania ultrasonograficznego. Przede wszystkim pod kątem dietetycznym – zaleca się głodówkę na min. 10.-12. godzin przed planowaną godziną badania. Dodatkowo wskazane jest, aby pacjent miał wypełniony pęcherz moczowy, dlatego w miarę możliwości powinniśmy na ok. 1 godzinę przed badaniem unikać spacerów lub uniemożliwić korzystanie z kuwety.

Badanie wykonywane u pacjenta po posiłku jest niediagnostyczne, gdyż pokarm zalegający w przewodzie pokarmowym powoduje pojawienie się artefaktów i cieni akustycznych, które zasłaniają oceniane struktury.

Na badanie USG konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Wyjątkiem od przygotowania dietetycznego jest USG płuc czy serca, gdzie nie ma konieczności poddawania zwierzęcia głodówce.

USG W STANACH ZAGROŻENIA ŻYCIA

U zwierząt po wypadkach lub w stanie zagrożenia życia wykonujemy tzw. USG FAST. Jest to procedura mająca na celu ocenić stan kliniczny pupila i wykryć znaczne nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej czy serca, do którego nie wymagamy przygotowania. Najczęściej są to krwawienia do jam ciała,  pęknięcia narządów, płyn w worku osierdziowym czy jamie opłucnej.

USG FAST nie jest metodą kompleksowej oceny wszystkich narządów, skupia się tylko na ocenie podstawowych funkcji życiowych, dlatego po ustabilizowaniu pacjenta badanie jest powtarzane w standardowym trybie.