Paszporty i czipowanie zwierząt

PASZPORTY

Paszport to dokument urzędowy, który uprawnia do podróżowania ze zwierzęciem po Unii Europejskiej. Jest podstawowym dokumentem, który musi mieć każdy zwierzak przekraczający granicę Rzeczpospolitej Polski.
W naszej Przychodni paszporty wystawiane są na miejscu, po wcześniejszej rejestracji. Są one przeznaczone dla 3 gatunków zwierząt: psa, kota i fretki.

Co jest niezbędne, aby wyrobić paszport?

Zwierzę musi być zaczipowane. Obecnie jest to jedyna, dopuszczalna forma oznakowania zwierząt w Unii Europejskiej. Nie martw się, jeśli twój podopieczny nie ma czipu! Czipowanie możemy wykonać podczas jednej wizyty wraz z wystawieniem paszportu. 🙂

CZIPOWANIE

To wprowadzenie pod skórę implantu, czyli czipu, z zakodowanym unikatowym numerem. Procedurę wykonuje się za pomocą specjalnego, jednorazowego urządzenia, które wyposażone jest w igłę. Czip wprowadza się zawsze w fałd skórny po lewej stronie szyi, zgodnie z obowiązującym prawem. Procedura jest bardzo prosta i trwa tylko kilka sekund.

ZAGRANICZNE PODRÓŻE ZE ZWIERZĘCIEM

Przemieszczanie się między krajami ze zwierzakiem wymaga spełnienia kilku procedur lekarsko-weterynaryjnych. Każdy kraj może mieć swoje regulacje, nawet w obrębie krajów członkowskich Unii Europejskiej! Dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdź jakie wymagania dla zwierząt ma kraj docelowej podróży oraz wszystkie, przez które będziesz przejeżdżać.

  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie
    Polska jest krajem, w którym zagrożenie wścieklizną wciąż jest duże. Liczba zakażeń wirusem wścieklizny rośnie, również na terenie Warszawy.
    W związku z obowiązującym prawem, każdy pies musi być szczepiony 1 x w roku przeciwko tej chorobie zakaźnej.
    Wyjeżdżając poza Polskę przewożone zwierzę musi mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Oznacza to, że w dniu szczepienia zostało potwierdzone oznakowanie zwierzęcia – w gabinecie weterynaryjnym odczytujemy numer identyfikacyjny za pomocą skanera do czipów lub tego dnia czipujemy danego pacjenta (znakujemy). Dodatkowo w sytuacji, gdy jest to pierwsze szczepienie zwierzęcia lub pomiędzy wyznaczonymi terminami dawek przypominających była luka, to szczepienie staje się ważne dopiero po 21. dniach. To minimalny czas wytworzenia przeciwciał, czyli nabycia odporności.
  • Odrobaczenie/profilaktyka przeciwpasożytnicza
    Niektóre kraje na terenie Unii Europejskiej wymagają od przewożonego zwierzęcia odrobaczenia preparatem o konkretnym spektrum działania, np. podanie preparatu zwalczającego tasiemca bąblowca na 48. do 24. godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Zaświadczenie lekarskie
    Wiele państw wymaga także orzeczenia lub zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia. Wydawane jest ono przez lekarza weterynarii, pierwszego kontaktu lub odpowiednią jednostkę urzędową (Powiatowy Inspektorat Weterynarii).

Zanim wybierzemy się w podróż z naszym ukochanym zwierzakiem warto sprawdzić wszystkiewymogi, jakie stawia przed nami kraj, do którego chcemy się wybrać. Takie informacje można uzyskać w Głównym Inspektoracie Weterynarii (tel. 22 623 2089 lub na stronie internetowej: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi) lub w Ambasadzie docelowego kraju.

SASKAVET

Przychodnia weterynaryjna

Warszawa, Rondo Waszyngtona 2a

Usługi

Grafik

Kontakt

O nas

Zespół

 

© 2023 Saskavet

Realizacja: