W naszej Przychodni otaczamy opieką także króliki, gryzonie, ptaki, gady, płazy, jeże czy inne zwierzęta egzotyczne. Leczeniem naszych najmniejszych podopiecznych zajmuje się lek. wet. Urszula Grzesiuk.
KRÓLIKI
Prawidłowa opieka nad królikiem to przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta i optymalne warunki, w których zwierzak będzie przebywał. Dieta uszatka musi być oparta na dobrej jakości sianie, które powinno stanowić aż 80 % diety! To bardzo ważny składnik pokarmowy, gdyż dzięki niemu dochodzi do ścierania koron zębowych, które u królika rosną przez całe życie. Kolejnym elementem diety są zioła i zielonki. Pamiętajmy, aby były one umyte, suche i świeże. Podanie wilgotnej lub nieświeżej karmy może spowodować zaburzenia przewodu pokarmowego. Dietę warto uzupełnić o owoce, świeże warzywa i nasiona. Ich ilość powinna być uzależniona od preferencji danego osobnika oraz jego wagi. Niektóre warzywa i owoce zawierają znaczne ilości cukru, który powoduje nadmierne przyrosty masy ciała.
Kiedy powinniśmy się zgłosić z królikiem do lekarza weterynarii?
- bezpośrednio po zakupie, aby ustalić plan profilaktyki i omówić wszystkie kwestie związane z utrzymaniem zwierzęcia,
- spadek apetytu lub jego brak,
- pojawienie się zmian skórnych,
- brak oddawania moczu/kału,
- widoczny przerost zębów,
- przycięcie pazurków,
- problemy z poruszaniem się.
Pamiętajmy, że króliki muszą stale jeść! Mają one bardzo silny kwas żołądkowy, którego nadprodukcja podczas głodówki, powoduje powstawanie wrzodów żołądka. W przypadku zaniku apetytu u królika nie czekamy, tylko jak najszybciej udajemy się na konsultację lekarską!
Zachęcamy też do zapoznania się z zakładką STOMATOLOGIA, PROFILAKTYKA oraz ROZRÓD (kastracje i sterylizacje), aby dowiedzieć się więcej na temat utrzymania królików.
GRYZONIE
W Saskavet przyjmujemy: świnki morskie (kawia domowa), szczury, myszy, myszoskoczki, chomiki, szynszyle i koszatniczki i inne gryzonie. Udzielamy także porad żywieniowych i hodowlanych.Przeprowadzamy pełną diagnostykę łącznie z pobieraniem materiału do badań (krew, mocz, zeskrobina itp.) oraz badaniami obrazowymi (RTG, USG).
Tak jak u każdego pupila, tak u gryzoni bardzo ważna jest profilaktyka. Powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza weterynarii zaraz po kupnie. Podczas konsultacji zostanie ustalony schemat odrobaczeń, profilaktyki przeicwko pasożytom zewnętrznym oraz ocena stanu zdrowia zwierzęcia. Dodatkowo w trakcie wizyty możemy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące żywienia i utrzymania zwierzęcia.
ŁASICOWATE
Fretki coraz częściej pojawiają się w naszych domach jako zwierzęta domowe. Profilaktyka jest nieodłączną częścią prawidłowej opieki również u nich. Odrobaczenia i szczepienia powinniśmy wykonać według wcześniej ustalonego schematu z lekarzem weterynarii (zachęcamy do zapoznania się z zakładką PROFILAKTYKA).
Dodatkowo przed podróżą ze zwierzakiem możliwe jest wyrobienie paszportu po wcześniejszym oznakowaniu fretki, czyli czipowaniu.
W przypadku samców ważne może się okazać hamowanie popędu płciowego, który na co dzień może być uciążliwy. U fretek stosujemy implanty z desloreliną, które wyciszają czynność narządów rozrodczym powodując wyciszenie zwierzęcia i zwiększając ich komfort w codziennym funkcjonowaniu.
JEŻOWATE
Na co dzień zajmujemy się także opieką nad jeżami. Służymy radą odnośnie karmienia, utrzymania i pielęgnacji. W naszej Przychodni istnieje możliwość przeprowadzenia diagnostyki, podcięcia pazurków czy leczenia tych zwierząt egzotycznych.
Bardzo częstą przypadłością u jeży są problemy dermatologiczne, które mogą objawiać się nadmiernym drapaniem, pojawieniem się ran na skórze, łupieżem a nawet wypadaniem kolców. Bardzo często do takich zmian przyczyniają się pasożyty zewnętrzne t.j. świerzbowiec czy nużeniec. Warto umówić się na pierwszą wizytę zaraz po zakupie jeża, aby lekarz weterynarii ocenił stan zdrowia zwierzęcia i zaplanował odpowiednią profilaktykę.
W przypadku jeży bardzo ważne są także kontrole stomatologiczne, gdyż jest to gatunek o znacznej podatności na problemy w obrębie jamy ustnej.






