MORFOLOGIA I BIOCHEMIA KRWI

Analizę laboratoryjną krwi warto wykonywać kontrolnie, gdyż wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób. Bezwzględnie powinna być wykonana wtedy, gdy właściciel pupila zauważy niepokojące zachowanie, takie jak m.in. wzmożone pragnienie czy brak zainteresowania codziennymi aktywnościami.

Badanie krwi zwierząt jest pomocne w ocenie stanu zdrowia pupila oraz diagnozowaniu schorzeń. Pomaga także określić kondycję poszczególnych organów i tkanek, dzięki czemu w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości możliwe jest dobranie odpowiednich metod leczenia, a także weryfikacja ich skuteczności.

Badanie krwi psa i kota, podobnie jak u ludzi, powinno być wykonywane na czczo, w godzinach porannych. Pozwala to uzyskać jak najbardziej obiektywne wyniki, których analiza pozwoli na prawidłową ocenę stanu zdrowia psów i kotów.

Przed większością badań krwi należy pojawić się na czczo, minimum 6-8 godzin. Wodę możemy zawsze podawać do woli, o każdej porze.
Badanie hormonów tarczycy wykonujemy między 4 a 6 godziną od podania porannej dawki leku.
Lek ten (hormon tarczycy) zawsze podajemy na czczo, przynajmniej 30 minut przed śniadaniem i co najmniej 2h po kolacji.

Dzięki nowoczesnym sprzętom diagnostycznym w SaskaVet wyniki wszystkich badań krwi uzyskujemy w ciągu 15 – 20 minut.

Zaliczają się tu m.in. badania morfologiczne krwi, badania biochemiczne, w tym także jonogram oraz badanie hormonów krążących we krwi, np. hormonów tarczycy czy progesteronu.

Analizatory

Biochemiczny i morfologiczny krwi, będące na wyposażeniu naszej placówki

Babesia sp.

Pasożytniczy pierwotniak krwinek czerwonych, powodujący bardzo groźną chorobę babeszjozę

DIAGNOSTYKA BABESZJOZY

Na naszym terenie występuje ogromna liczba kleszczy. Wiele z nich zakażonych jest pierwotniakiem z rodzaju Babesia ssp. Babeszjoza, czyli choroba, którą wywołuje ten pierwotniak, jest zagrożeniem dla życia psa. Ludzie nie chorują na babeszjozę.

Jeżeli Państwa pies nie został zabezpieczony przeciwko kleszczom (tabletka, oprysk, krople na kark, specjalna obroża), po przedostaniu się zainfekowanej Babesią śliny kleszcza do krwi psa, dojdzie do zakażenia i rozwoju choroby. Aby to nastąpiło, kleszcz musi tkwić w skórze co najmniej 48 godzin.

Na co zwrócić uwagę jeszcze w domu – czyli pierwsze symptomy babeszjozy!
Osowiałość, apatia, anoreksja, wysoka gorączka – to pierwsze objawy. Niedługo potem pojawia się bladość błon śluzowych oraz herbaciane zabarwienie moczu.

Liczy się czas!
Pamiętajmy, że w sukcesie wyleczenia tej choroby największą rolę odgrywa czas od momentu pojawienia się pierwszych objawów, do wizyty w gabinecie lekarskim.

By potwierdzić obecność pierwotniaka w czerwonych krwinkach wykonujemy rozmaz krwi.
Komorki pasożyta lokują się w czerwonych krwinkach, zwykle parami, a czasem nawet czwórkami. Z czasem powodują ich rozpad, czego konsekwencją jest silna anemia i krwiomocz.