melatonina
Implanty zawierające melatoninę 18mg są niedostępne w Polsce. Sprowadzamy je z Francji, współpracując z uczelnią w Paryżu. Implant wprowadzany jest pod  kocia skórę za pomocą igły, najczęściej na przebiegu linii białej, około 1-2 cm pod pępkiem. Igła jest dość gruba, dlatego przed implantacją, skórę smarujemy żelem znieczulającym tę okolicę.
Wprowadzenie melatoniny pod skórę nie daje 100 % gwarancji na uzyskanie oczekiwanego efektu , ale ma jedną znaczącą zaletę –  jest to substancja naturalna, fizjologicznie obecna w naszych organizmach – nie stwierdza się więc żadnych objawów niepożądanych. Więc dlaczego nie spróbować?

*Przesunięcie terminu rui u kotki
W szczególności ma znaczenie dla hodowców. W domu przebywają kocury i kotki pod jednym dachem, a my nie planujemy kociąt ani sterylizacji kotki.   Podskórne podanie melatoniny u kotki ma wpływ na odroczenie rui. Sukcesowi sprzyja czasowe zaciemnienie pomieszczenia, w którym kotka na co dzień przebywa. Ważne jest, aby implant został wprowadzony w okresie wyciszenia hormonalnego (anoestrus). Ocenę fazy cyklu płciowego u kotki umożliwia nam badanie cytologiczne materiału pobranego z pochwy (wymaz). Cytologię z pochwy oraz implantację melatoniny wykonujemy podczas jednej wizyty.

*Poprawa jakości okrywy włosowej
Dokładny mechanizm działania tej substancji na okrywę włosową nie jest znany. Prawdopodobnie, melatonina wpływa na poprawę kształtu i struktury mieszków włosowych.  Włos wyrasta gęsty, lśniący, jest mniej łamliwy.

*Uspokojenie
Niektórzy są przekonani, że melatonina wpływa uspokajająco na kota.
U zwierząt nie ma badań które by to potwierdziły. Wiemy jednak, że u ludzi, substancją tą leczy się bezsenność.