Kastracje i sterylizacje psów i kotów
Nasza lecznica weterynaryjna wykonuje zabiegi chirurgicznego usunięcia jąder kocurów i samców psów oraz chirurgicznego usunięcia macicy wraz z jajnikami, czyli owariohisterektomii u kotek i suk. Zabiegi te potocznie nazywamy sterylizacją lub kastracją.
Kastracje samiczek warto wykonać zaraz po lub bezpośrednio przed pierwszą rują gdyż zmniejsza to ryzyko wystąpienia nowotworów sutków oraz zapobiega wystąpieniu ropomacicza. U suczek zabieg wykonujemy po pierwszej pełnoobjawowej cieczce, natomiast u kotek w wieku około 6 miesięcy. Nowotwory sutków rozwijają się pod wpływem hormonów żeńskich – estrogenów i z każdą kolejną przebytą cieczką lub rujką zwiększa się ryzyko ich wystąpienia. Nowotwory te często są złośliwe i dość szybko dają przerzuty odległe – głównie do płuc. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” zachęcamy naszych klientów do wczesnych „sterylizacji” swoich pupilek.
Antykoncepcja
Jeżeli istnieje potrzeba wywołania odwracalnej niepłodności u samic lub samców możemy zaproponować metody farmakologiczne, tzw. chemiczne kastracje, antykoncepcję.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, każde z nich mają swoje wady i zalety. Niektóre z nich mogą przerywać ruję/cieczkę u kotek czy suk, inne zapobiegają wejściu w fazę rujową cyklu płciowego – oestrus, wydłużając okres międzyrujowy- anoestrus.
U samców czasową niepłodność możemy wywołać np. podając ozateron w tabletkach lub poprzez wprowadzenie pod skórę implantu zawierającego deslorelinę – substancję hamującą oś przysadkowo-gonadalną, powodującą bezpłodność na około 6 miesięcy. Podczas wizyt konsultacyjnych przedstawiamy korzyści jak i ryzyko związane ze stosowaniem poszczególnych metod. Nasi klienci wspólnie z naszymi lekarzami, z pełną świadomością, podejmują decyzję o zastosowaniu wybranej metody antykoncepcji.
Wyznaczenie optymalnego terminu krycia suk
Aby zwiększyć szansę suczki na posiadanie szczeniąt oraz zoptymalizować liczebność miotu, warto wiedzieć, w którym dniu cyklu powinna być ona pokryta/zapłodniona. Krycie może nastąpić drogą naturalną, ale także możemy wykonać zabieg sztucznej inseminacji – zarówno w przychodni jak i w domu psa lub suczki – w trakcie wizyty domowej.
Żeby dokładnie (co do dnia i godziny) wyznaczyć termin owulacji oraz zmaksymalizować szansę suczki na ciążę, stosujemy:
- ocenę cytologiczną wymazu z pochwy (wynik w kilka minut, na miejscu w SASKAVET)
- badanie hormonów płciowych we krwi – Progesteron
- badanie waginoskopowe polegające na wizualnej ocenie zmian w obrębie pochwy – wprowadzamy wówczas w drogi rodne specjalną kamerkę na mini endoskopie.
Pobieranie nasienia od psów i sztuczna inseminacja suk (IA)
U samców niedoświadczonych, stroniących od bliskich kontaktów z samicami lub samców z przeciwwskazaniami do naturalnego krycia, czasami trzeba trochę pomóc by mogło dojść do zapłodnienia. Jeśli zachodzi taka konieczność możemy pobrać nasienie od reproduktora i zainseminować jego partnerkę w momencie owulacji. Inseminujemy również samice nasieniem mrożonym po sprowadzeniu nasienia od dawcy.
Diagnostyka i leczenie niepłodności
Niepowodzenia w uzyskaniu potomstwa zarówno u kotek jak i u suczek mogą wynikać z bardzo wielu powodów. Począwszy od wad anatomicznych układu rozrodczego, przez zaburzenia hormonalne, choroby zakaźne, po błędy związane z wyznaczaniem czasu krycia, skończywszy na niskiej jakości nasienia samca – nasienie oceniamy na miejscu, tuż po pobraniu go od samca/rozmrożeniu.
W SASKAVET zajmiemy się kompleksową diagnostyką przyczyn niepłodności oraz zaproponujemy rozwiązanie problemu. Ponadto poprowadzimy ciążę państwa suczki lub kotki oraz dobierzemy profilaktykę nowonarodzonych szczeniąt czy kociąt.
Prowadzenie ciąży
W naszym zespole prowadzimy ciąże zarówno kotek jak i suczek. Wykonujemy kontrolne badania USG w celu oceny żywotności i rozwoju płodów po 25. dniu ciąży. Doradzamy w kwestii żywienia samic ciężarnych. Odbieramy porody. Wykonujemy cesarskie cięcia zarówno zachowawcze jak i radykalne.
Przeglądy miotów i profilaktyka szczeniąt i kociąt
Wykonujemy przeglądy miotów niedawno narodzonych szczeniąt i kociąt. Ustalamy kalendarz odrobaczeń, szczepień i innych niezbędnych zabiegów profilaktycznych zarówno matki po porodzie jak i jej potomstwa, aż do wyjazdu maluchów do nowych domów.
Przerywanie ciąży
W przypadku ryzyka niechcianego zapłodnienia istnieje możliwość przerwania ciąży. Lekarz weterynarii w zależności od danych okoliczności i stanu zdrowia suczki lub kotki ustali z Państwem odpowiednie postępowanie w przypadku niechcianego krycia i przerwie ciążę jeśli będzie to konieczne.
Najnowszym lekiem służącym do farmakologicznego przerwania ciąży jest aglepriston.
Diagnostyka chorób układu rozrodczego samic i samców
Zapalenie pochwy
W praktyce weterynaryjnej często spotykamy się z zapaleniem pochwy u suczek i to często jeszcze na długo przed pierwszą cieczką – młodzieńcze zapalenie pochwy (Vaginitis juvenile). Bardzo często jedynym objawem zapalenia pochwy jest intensywne wylizywanie sromu. Do rozpoznania choroby oprócz badania waginoskopowego wymagana jest również cytologia z pochwy, którą wykonujemy na miejscu w przychodni SASKAVET.
Ropomacicze/Pyometra
Ropomacicze/Wodomacicze/Śluzomacicze (Pyo-, Muko-, Hydrometra) traktowane jest jako bezpośredni stan zagrożenia życia suczki/ kotki.
Gdy rozwija się dłuższy czas, często niespecyficzne i słabo wyrażone objawy mogą umknąć właścicielom. Zwierzęta trafiają do gabinetu weterynaryjnego gdy mają już gorączkę i daleko posunięte zmiany w całym organizmie (toksyny z płynu zbierającego się w świetle macicy, drogą krwi rozprowadzane są po całym organizmie – endotoksemia). Pamiętaj, że jeśli jesteś właścicielem niekastrowanej suczki lub kotki w średnim lub starszym wieku powinieneś być wyczulony na takie objawy jak: zmniejszony apetyt, picie większych ilości wody, powiększający się obrys brzucha lub mleczny wypływ z pochwy.
To mogą być objawy ropomacicza, dlatego nie zwlekaj z pójściem do lekarza – tu liczy się czas.
Na wizycie za pomocą badania USG możemy wykluczyć lub potwierdzić czy mamy do czynienia z ropomaciczem. W przypadku jego potwierdzenia najskuteczniejszą metodą leczenia jest postępowanie operacyjne, czyli kastracja chirurgiczna. W przypadku suk lub kotek przeznaczonych do rozrodu/hodowlanych możliwe jest także leczenie farmakologiczne.
Zapalenie i rozrost/przerost prostaty
Są to schorzenia, która występują najczęściej u starszych, niekastrowanych psów. Rozwijają się długo i niepozornie ale często towarzyszy im zapalenie pęcherza moczowego (nieleczone może być niebezpieczne również dla nerek). Jeżeli Twój pies wykazuje bolesność w tylnej części brzucha, znaczy moczem częściej niż zwykle lub kropelkuje, może mieć zapalenie pęcherza moczowego i/lub zapalenie/rozrost/przerost prostaty. Te jednostki chorobowe są możliwe do potwierdzenia dzięki badaniu USG, badaniu moczu i badaniu nasienia.
Nowotwory jąder i prostaty
Każdy starszy (powyżej 7-8-ego roku życia), niekastrowany samiec jest w grupie ryzyka. Rozwijające się nowotwory jąder nie zawsze dają się zauważyć, gdyż nie zawsze jest widoczna deformacja jąder. Wówczas jedynym sposobem na sprawdzenie czy nic złego się nie dzieje z jądrami jest wykonanie badania USG jąder. W naszej lecznicy wykonujemy tego typu badanie bez uprzednich zapisów, w trakcie wizyty internistycznej (USG wycinkowe układu rozrodczego) oraz rutynowo, przy okazji USG jamy brzusznej niekastrowanych samców.
Nowotwory prostaty niestety zdarzają się również u psów czy kotów kastrowanych nawet w młodym wieku. Prostata jest pod tym kątem badana przy każdym rutynowym USG jamy brzusznej co pozwala na wykrycie rozwijającej się choroby jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów i dać szansę na wyleczenie.