Jak prawidłowo przygotować psa lub kota do zabiegu?

Każdy zabieg w znieczuleniu ogólnym to wielkie wydarzenie w życiu zwierzęcia i jego właściciela. Czy wiecie, że znieczulenie to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się jeszcze w domu? Obejmuje, między innymi, zastosowanie się do zaleceń odnośnie głodówki czy podanie zaordynowanych przez lekarza leków. Jak prawidłowo przygotować psa/kota do zabiegu?

Konsultacja anestezjologiczna

Przed znieczuleniem zawsze powinna mieć miejsce wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz anestezjolog przeprowadzi wnikliwy wywiad z właścicielem, oceni stan zdrowia zwierzęcia, zleci dodatkowe badania, oraz wstępnie zapanuje całą procedurę z określeniem ryzyka anestezjologicznego według tzw. klasyfikacji ASA. Na wizycie właściciel otrzymuje również ankietę anestezjologiczną – zawarte są w niej pytania dotyczą ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia oraz historii poprzednich znieczuleń, a informacje uzyskane na jej podstawie pozwalają dobrać optymalny i najbezpieczniejszy schemat znieczulenia.

Badania dodatkowe

W zdecydowanej większości przypadków przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Wymagane minimum to aktualne badania krwi (morfologia, podstawowa biochemia +/- inne zlecone przez lekarza parametry). Osobniki ras predysponowanych do chorób kardiologicznych i starsze zwierzęta powinny być dodatkowo poddane badaniu echo serca. W niektórych przypadkach niezbędne będą inne badania np. badanie USG/RTG.

Głodówka

Prawidłowe przygotowanie zwierzęcia do zabiegu polega również na zastosowaniu się do zaleceń dietetycznych. Przed zabiegiem koty rutynowo powinny zostać poddane 4-6h, a psy 6-8h głodówce. Ostatni posiłek powinien być niewielki – stanowiący nie więcej niż 1/3 normalnej porcji, a sam pokarm lekkostrawny, delikatna dla przewodu pokarmowego – najlepiej karma mokra w formie rozdrobnionej.

Leki

Jeśli lekarz weterynarii przed zabiegiem zaleci leczenie farmakologiczne, należy bezwzględnie trzymać się zaleconych dawek, godzin i dróg podawania leków.

W dniu zabiegu

W dniu zabiegu należy pojawić się w przychodni na min. 10-15 minut przed planowaną godziną przyjęcia. Właścicieli psów zachęcamy do zważenia ich jeszcze w poczekalni. Przypominamy o zabraniu ze sobą wypełnionej ankiety anestezjologicznej!