Opieka pooperacyjna – co powinniście o niej wiedzieć

Opieka pooperacyjna dla właścicieli zwierząt jest częstą przyczyną niepokoju i obaw. Rzeczywiście psy i koty po zabiegach operacyjnych wymagają szczególnej opieki. Na co powinniście się przygotować?

• trudne pierwsze godziny – aby w czasie zabiegu zapewnić zwierzęciu adekwatny stopień snu i analgezji wykorzystywane są leki narkotyczne i psychotropowe, oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy. Pomimo tego, że ze szpitala wydawani są jedynie pacjenci całkowicie wybudzeni, tj. poruszający się na własnych łapach, przez kilka pierwszych godzin po powrocie do domu pies/kot może zachowywać się nietypowo – być bardziej senne, lub, wręcz przeciwnie, nadmiernie pobudzone, mieć zaburzoną równowagę i koordynację ruchową oraz nadmiernie wokalizować. Ważne, aby zapewnić rekonwalescentowi miękkie, ciepłe posłanie w spokojnym miejscu, najlepiej nisko na podłodze, w którym będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.

• opatrunek/ubranko/kołnierz ochronny – rana pooperacyjna nie tylko nie powinna ulec zabrudzenia, ale też zwierzę absolutnie nie może jej lizać/drapać. W przeciwnym razie może dojść do jej zanieczyszczenia i mechanicznego podrażnienia, co grozi infekcją i nieprawidłowym gojeniem skóry, co może skutkować nawet koniecznością reoperacji celem ponownego opracowania rany.

• dieta – jeśli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, pierwszy posiłek można podać bezpośrednio po powrocie do domu. Zaleca się by był niewielki tj. stanowił maksymalnie 1/3 normalnej porcji. Dobrej jakości, wysokobiałkowy a jednocześnie lekkostrawny i dobrze przyswajalny pokarm – najlepiej karma mokra w formie rozdrobnionej – zapewni zwierzęciu niezbędną ilość kalorii i składników odżywczych, nie obciążając przy tym nadmiernie przewodu pokarmowego.

• leki – jeśli lekarz weterynarii zaordynuje leki do podawania w domu należy bezwzględnie trzymać się zaleconych dawek oraz godzin i dróg ich podawania.

Pamiętajcie, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, a w razie pytań/wątpliwości lub wystąpienia u Waszego zwierzęcia jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast skontaktować się z przychodnią, lub udać się do najbliższej lecznicy całodobowej!